“Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” Leigh Bardugo. Oryginalna książka fantastyki


14 maja 2021 Ula 0 Comment , , ,

Księga Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1 ze strony www.taniaksiazka.pl napisana Leigh Bardugo towarzyszy nam już od kilku lat. Słyszymy całe mnóstwo pochwał i podświadomie czujemy, że jest istotna. Wraz z nowym wydaniem Trylogii Grisza nadszedł czas, aby to zmienić i zobaczyć świat, o którym czytelnicy na całym świecie mówią z zachwytem. Na pewno spodoba się ona wszelkim ludziom, którzy są dużymi fanami fantastyki oraz tym, którzy lubią tego rodzaju historię.

Jaką historię tu przedstawiamy?

Nasza historia rozwija się spokojnie, ale kiedy następuje zwrot akcji, jest naprawdę dobrze. Autorce należy się pochwała za pomysł na całe uniwersum Griszy, bo jest w nim niezwykły mrok, który sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej chce się w nim zanurzyć. Podoba się również kreacja bohaterów, zaczynając od głównej bohaterki, czyli Aliny, przechodząc do Marle, Genyi i w końcu Dacrina. Ten ostatni okazał się dla najciekawszą postacią i całkowicie rozumie całą zabawę, jaką mieli czytelnicy. Postać Zmrocza była zagadką samą w sobie i napędzała akcję. Poza tym, była złożona i wielowarstwowa.

Wokół czego kręci się fabuła?

Leigh Bardugo osiąga przysłowiowy motyw, bo w wielu książkach mieliśmy obsadę dziewczęcą, ale myślę, że autorka wyszła na plus. Nie popadła w układy i nudę, nie poszła na skróty. Po chwili wybrała nietypowe rozwiązanie i czytanie było jeszcze przyjemniejsze.

Jaka jest struktura tej powieści?

Zacznijmy od walorów estetycznych. Oba rodzaje mają piękne okładki i niezwykłe wnętrza, co bardzo się podoba. Historia “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” podzielona jest na ponumerowane rozdziały, w których Alina prowadzi narrację. Tylko wstęp i zakończenie pozwalają nam spojrzeć na wydarzenia oczami trzecioosobowego obserwatora. Bardzo się spodoba, bo nie dostajemy od razu wielu informacji i razem z bohaterem przechodzimy przez wszystkie zwroty akcji i rewelacje.

Co warto wiedzieć na temat książki?

Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” stanowi obiecujący wstęp do trylogii, która bardzo możliwe, że stanie się jedną z moich ulubionych. Dobrze skonstruowany świat przedstawiony, ciekawa kreacja bohaterów i ich losów w dobrym wydaniu oraz niesamowity klimat, który niejednego czytelnika wciągnie w ciemną stronę mocy. Ta książka absolutnie może nas rozwalić i zaskoczyć. Nie wahamy się ani chwili i sięgniemy po tom drugi, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji, warto zaproponować rozpocząć swoją przygodę z książką Bardugo.